Στις 29 Σεπτεμβρίου, ημέρα Παρασκευή εορτάστηκε η ημέρα του σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Λυκείου Λουτρακίου  δραστηριοποιήθηκαν σε ποικίλες εκπαιδευτικές εκδηλώσεις, κυρίως αθλητικές, με  θέμα «Τρέχω για το ΕΥ» (ΕΥ Ζειν– ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥ αγωνίζεσθαι – Ευθύνη). Στο πλαίσιο του μηνύματος της ερμηνείας του ΕΥ στη ζωή του ανθρώπου υλοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, των Αγγλικών και της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συζήτησαν σχετικά με το ΕΥ, τον αθλητισμό και την ποιότητα ζωής του σύγχρονου ανθρώπου. Τα παιδιά δημιούργησαν κολάζ στη διάρκεια του μαθήματος των αγγλικών παρουσιάζοντας τα οφέλη του αθλητισμού στον άνθρωπο. Συγχρόνως, οι μαθητές/τριες κατέγραψαν στην αγγλική γλώσσα παραδείγματα αθλητικών ασκήσεων που μπορεί κάθε άνθρωπος να εντάξει στην καθημερινότητά του.  Στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας, μέσα από τη συζήτηση ξεχώρισε η έννοια της άμιλλας, του αλληλοσεβασμού και της ενσυναίσθησης ως κυρίαρχα μηνύματα ανάπτυξης του υγιούς αθλητισμού. Παράλληλα, οι μαθητές/τριες στηλίτευσαν τα ακραία και δυσάρεστα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα στον χώρο του αθλητισμό προτείνοντας τη θέσπιση αυστηρότερων ποινών και της τήρησής τους. Συγχρόνως έλαβαν χώρα επιτυχώς ενδοσχολικά πρωταθλήματα καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης. Επίσης, στον αύλειο χώρο του σχολείου, πολλοί μαθητές και μαθήτριες επέλεξαν να παίξουν το παραδοσιακό παιχνίδι μήλα. Παράλληλα, η διεξαγωγή των αθλητικών δραστηριοτήτων έλαβε χώρα με μουσική υπόκρουση που ανέλαβαν οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου. Η υλοποίηση των δράσεων στέφθηκε με επιτυχία από όλους τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό των εκπαιδευτικών δράσεων