Στα πλαίσια του 19ου Πανελλήνιου Συνεδρίου της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Λουτράκι από 18 – 20 Νοεμβρίου 2022, επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο Ιωάννης Γάτσιος, τ. υπεύθυνος ΕΚΦΕ Νέας Σμύρνης και ο Ηλίας Καλογήρου, υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ηλείας. Οι δύο Φυσικοί παρουσίασαν τις βασικές έννοιες της Επιστήμης της Φυσικής μέσω πρωτότυπων πειραμάτων που πραγματοποίησαν, χρησιμοποιώντας υλικά της καθημερινής ζωής. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Σχολείου μας την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου από τις 12 ως τις 2 μ.μ. Την εκδήλωση παρακολούθησαν 30 μαθήτριες και μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου, οι οποίοι έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Το Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Νοεμβρίου, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Συνέδριο μαζί με τον καθηγητή Χημείας Βασίλη Τσούλια. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν ομιλίες καθώς και επιδείξεις πειραμάτων και φαινομένων της Φυσικής που παρουσιάστηκαν στο Συνέδριο.